View unanswered posts | View active topics It is currently 28 Mar 2024, 18:20

Forum rules


Παρακαλώ μην χρησιμοποιείτε GREEKLISH ή ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ FORUM ,ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΣΗ - ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ STICKY TOPIC ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗΣ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ TOPIC ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ.



Reply to topic  [ 7 posts ] 
 EPAD 
Author Message

Joined: 11 Apr 2011, 21:43
Posts: 1
Post EPAD
γεία σε όλους !!!!

πρόσφατα απόκτησα ένα epad zt180 της zenithink, αλλά έχω μερικές απορίες σχετικά με το μηχάνημα.
1o δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής μου , θέλει κάποιο driver ;;
2o θέλω να κάνω update αλλά δεν ξέρω ποιό firmware φοράω
3ο έχει τώρα 2,1 μπορώ να το κάνω 2,2 ;;;

αυτά για τώρα μετά βλέπουμε!!!!!!!


13 Apr 2011, 16:03
Profile
moderator
User avatar

Joined: 21 Oct 2010, 15:55
Posts: 148
Location: Voula
Post Re: EPAD
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum.

Για το 1ο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά λογικά για να μην το αναγνωρίζει θα θέλει κάποιο Driver.
Κοίταξε επίσης μήπως όταν το συνδέεσαι σου βγάζει επιλογή να συνδεθείς μόνο για φόρτιση κλπ.
Γενικά πάντως υπάρχουν διάφορα παράπονα για τη συμβατότητα με τα Windows 7.

Για να δεις το Firmware, θα μπεις στις ρυθμίσεις και από εκεί πρέπει να βρεις το αντίστοιχο menu.

Η αναβάθμιση σε 2,2 εξαρτάται από την εταιρεία. Από εκεί και πέρα μπορείς με δική σου εθύνη να περάσεις κάποια ανεπίσημη ROM. Πρόσοχή όμως γιατί οι περισσότερες εγγυήσεις πάυουν να ισχύουν αν το πειράξεις.

Δυστυχώς δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος καθώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά ελπίζω να βοήθησα σε ένα βαθμό!


13 Apr 2011, 20:24
Profile WWW
Admin

Joined: 26 Jun 2010, 15:31
Posts: 757
Post Re: EPAD
Κανε "check for update" στις ρυθμισεις και αν την εχει δωσει η εταιρια την αναβαθμιση θα στη βγαλει.


13 Apr 2011, 20:37
Profile WWW

Joined: 03 Jul 2011, 21:54
Posts: 4
Post Re: EPAD
Γειά χαρά και καλώς σας βρήκα.
Απόκτησα κι εγώ το e-pad αλλά το επέστρεψα στο κατάστημα αφού δεν κατάφερα να περάσω τα ελληνικά.

Αρχικά, εμένα έπαιξε το market place, αφού έχω λογαριασμό στο gmail και μπόρεσα να μπω.
Πολλές εφαρμογές δεν μου τις κατέβαζε. Ο λόγος; Μου έβγαζε ένα περίεργο μήνυμα με το ID της συσκευής.
Προφανώς κάτι σαν το serial number που προφανώς, λόγω κινέζικης μαϊμουδιάς... δεν υπάρχει.

Παρόλα αυτά, έκανα αναζήτηση με τη λέξη-κλειδί Greek keyboard.
Κατέβασα 4 applications, όπου, παρόλο που κατέβηκαν μια χαρά... δεν κατάφερα να κάνω κανένα να λειτουργήσει.
Δηλαδή... μπορεί στο μενού να επέλεξα "Ελληνικά", αλλά το πληκτρολόγιο, εκεί που που λέει ρυθμίσεις πληκτρολογίου android, (Δηλαδή εκεί που ρυθμίζεις με "σύρσιμο" του space να αλλάξει σε ελληνικά) δεν είχε προσθέσει τα ελληνικά. Είχε βέβαια ιταλικά, βουλγάρικα κ.λ.π. αλλά όχι τα ελληνικά που μόλις είχα εγκαταστήσει.

Αν πιστεύετε ότι τα ελληνικά από το παρακάτω λινκ
http://androidgreece.gr/2010/10/20/andr ... -keyboard/
θα παίξουν, τότε να πάω στο κατάστημα και να το ζητήσω πίσω για δοκιμή.
Δυστυχώς, το κατάστημα δεν έχει ίντερνετ και έτσι δεν μπορώ να κατεβάσω την εφαρμογή. Πρέπει δηλαδή, παρόλο που το επέστρεψα (και εκκρεμεί να παραγγείλω κάτι άλλο με τα χρήματά μου) να το ζητήσω πίσω. (εκτός και αν κατεβαίνει και μπορεί να εγκατασταθεί από την κάρτα μνήμης).


04 Jul 2011, 00:53
Profile ICQ

Joined: 05 Mar 2010, 14:03
Posts: 35
Post Re: EPAD
Δεν ξέρω κατά πόσο θα παίξουν τα ελληνικά από το link που παραθέτεις αλλά λογικά μπορείς να εγκαταστήσεις όποια εφαρμογή θέλεις από την κάρτα SD αρκεί να έχεις εγκαταστήσει προηγουμένως έναν file manager όπως ο ES File Explorer και μέσα από αυτόν να βρεις το αρχείο της εφαρμογής και να την εγκαταστήσεις.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk


04 Jul 2011, 03:52
Profile

Joined: 03 Jul 2011, 21:54
Posts: 4
Post Re: EPAD
Το συγκεκριμένο e-pad είχε μέσα file manager.
'Εβαλα την κάρτα μνήμης, είδα το αρχείο...με το ελληνικό πληκτρολόγιο.
Προσπάθησα να το εγκαταστήσω.
Το εγκατέστησα με επιτυχία...
Φυσικά, εκεί που ορίζεις το android keyboard συνεχίζει να ΜΗΝ υπάρχει το ελληνικό πληκτρολόγιο.
Παρόλα αυτά, δίπλα από το ρολόι, μου έβγαλε την ελληνική σημαία. 'Ετσι, όταν κάνω κλικ στη σημαία, μου ανοίγει ένα ελληνικό πληκτρολόγιο...
Γράφεις αυτό που θέλεις... αλλά δεν μπορείς με κανέναν τρόπο να το χρησιμοποιήσεις.
Το κορυφαίο;
Κατάφερα στην οθόνη να βλέπω 2 πληκτρολόγια (ελληνικό και αγγλικό)... που όμως μου ήταν άχρηστο το ελληνικό, αφού απλά έβλεπα και πληκτρολογούσα. Αυτό που έγραφα δεν μπορούσα να το "ρίξω" στο καλάθι του αγγλικού.


04 Jul 2011, 09:53
Profile ICQ

Joined: 05 Mar 2010, 14:03
Posts: 35
Post Re: EPAD
Μήπως το πληκτρολόγιο που εγκαθιστάς είναι μια άλλη μεθόδους εισόδου; Δηλαδή αν πατήσεις παρατεταμένα στο πλαίσιο που θέλεις να γράψεις και από το μενού που θα εμφανιστεί επιλέξεις "Μέθοδος εισόδου" μήπως το βρεις εκεί το πληκτρολόγιο σου. (Δεν έχω δουλέψει με το συγκεκριμένο tablet οπότε απλά προτείνω)

Sent from my HTC Desire using Tapatalk


04 Jul 2011, 17:26
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 7 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.