View unanswered posts | View active topics It is currently 19 Apr 2024, 08:08

Forum rules


Παρακαλώ μην χρησιμοποιείτε GREEKLISH ή ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ FORUM ,ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΣΗ - ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ STICKY TOPIC ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗΣ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ TOPIC ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ.



Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
 Turbo-X Tablet Hive 
Author Message

Joined: 11 Nov 2011, 01:21
Posts: 22
Post Turbo-X Tablet Hive
καλο βραδυ παιδια εχω παρει το ταμπλετ Turbo-X Tablet Hive με λειτουργικο android 3,2 k εχω καποιεσ αποριεσ κ θελω βοηθεια.οταν παμε στην κατηγορια κινητων adroind k λεμε οτι αυτο δουλευει σε κινητο με adroind δουλευει κ για το ταμπλετ?χριαζεται το ταμπλετ αντιβαιρουσ η οχι??εχει υποδοχη για καρτα σιμ.εχω ενα στικακι cosmote on the go για οταν πηγαινω καπου αν δε εχει wireliess na χρησιμοποιω αυτο η τυχει κατι κ δεν υπαρχει ιντερνετ.την εβαλα την καρτα σιμ στο ταμπλετ αλλα δε δουλεψε κ το καταλαβαινω λογω λειτουργικου προφανως ειναι mono gia windows k mac to στικακι τησ κοσμοτε.γινεται εδω κατι??υπαρχει λυση??ευχαριστω!!!!


11 Nov 2011, 01:24
Profile

Joined: 23 Oct 2010, 14:38
Posts: 33
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
File mou kaloriziko to Tabletaki sou.
Den xreiazete antivirus to Android(an katevazeis mono apo market kai oxi apo torent)
Ta stikakia ton etairion den paizoun sta Android tablet ektos kai an to rootareis pou den sto sinisto.
mporeis omos na pas stin cosmote kai na sitiseis deuteri karta sim alla gia dedomena kai na tin exeis mesa sto tab sou (nomizo oti uparxei i dinatotita stin cosmote)..An oxi kane to kin sou hotspot kai pare internet apo kei(logika 8a exeis kin me android 2.2 toulaxiston)
Ego etsi xrisimopoio to Acer Iconia mou.


11 Nov 2011, 15:36
Profile

Joined: 11 Nov 2011, 01:21
Posts: 22
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
se eyxaριστω πολυ φιλε θα κυταξω στην κοσμοτε τι γινεται γενικα για αυτο κ το ικονια ακουω καλεσ κριτικες.δε μπορω να το ροταρω ομως.ροταρεται???θελω να μπορω να αλαω θεση κ στα εικονιδια στην επιφανεια εργασιας να τα βαζω στην σειρα οπως θελω εγω οπως στα πσ.γινεται αυτο??


19 Nov 2011, 04:29
Profile

Joined: 11 Nov 2011, 01:21
Posts: 22
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
επισης κ εγω για το ικονια πηγα στο πλαισιο αλλα δε το ειχαν εκεινη την μερα κ πηρα αυτο.πανω κατω τα ιδια ειναι καποιες μικροδιαφορες εχουν.αυτο που με πειραξε ηταν οτι οταμ το ανοιξα ειχε μονο την πριζα του μεσα κ τιποτα αλλο ουτε ενα καλωδιο μινι μια θηκη κατιτις.αμαν κριση εχουμε καντε κατι για τον κοσμο.


19 Nov 2011, 05:24
Profile

Joined: 23 Jan 2012, 13:22
Posts: 6
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Γειά σας και από εμένα και καλώς σας βρήκα...
Μετά από πολλάαα χρόνια σαν χρήστης των WIN, αποφάσισα να μπω και εγώ στον κόσμο του Android, αγοράζοντας το προαναφερόμενο tablet από το Πλαίσιο και -φυσικά- δυστυχώς "έχασα την μπάλα"- (να με συγχωρέσετε για την έκφραση...).
Καταλαβαίνετε πως είμαι άσχετος περί Android λειτουργικού, αλλά τελικά σε αυτό δεν είναι τίποτα ...δεδομένο, όσο γρήγορο και φανταστικό κι αν φαίνεται. Το tablet είναι γρήγορο, με οθόνη που τα "σπάει", ενώ συνδέθηκε στο wifi άμεσα, χωρίς πρόβλημα και με πολύ μεγάλη ταχύτητα, ενώ το "βλέπει", σχεδόν παντού στο σπίτι, με full σήμα...
Όμως.....Υπάρχουν και θεματάκια...για τα οποία ζητώ ταπεινά τη βοήθειά σας...:

-Το tablet έχει για παράδειγμα, θέση για sd κάρτα, αλλά δεν την "βλέπει" την κάρτα που του βάζω (32GB HC), -σε άλλο topic βρήκα απάντηση για το θέμα αυτό και μάλλον είναι επίσης πολύπλοκο-. Πρέπει να τη φορμάρω σε κάποιο συγκεκριμένο format (FAT, FAT#@, κλπ);

-Έχει θέση για SIM, αλλά δεν είναι ενεργοποιημένο το 3G και δεν μπορώ να ξέρω αν παίρνει ενεργοποίηση...Στο Πλαίσιο που ρώτησα, μου είπαν ότι έρχεται απενεργοποιημένο, δεν ήξεραν όμως αν δεν υπάρχουν απλώς οι οδηγοί, ή δεν υπάρχει καθόλου το αντίστοιχο εξάρτημα στο tablet. Το αντίστοιχο μοντέλο στην Ιταλία (EKOORE DUKE) έχει και 3G.

-Δεν μπορώ να συνδέσω καμία συσκευή usb -πήρα αντάπτορα male micro usb ->female usb-, δηλαδή usb stick, usb ext hard disk, κλπ. Με καλώδιο συνδέεται το tablet στο pc, αλλά το "βλέπει" ως "δίσκο". Πάντως το WIN update κατέβασε αυτόματα drivers...

-Δεν μπορώ να το κάνω να δει το δίκτυο μου...με καμία εφαρμογή που δοκίμασα (Astro, File Expert, AndSMB, File Manager Hive). Βλέπει τις IP των συσκευών του δικτύου (routers, Η/Υ), βλέπει τους δίσκους, αλλά μου λέει ότι είναι ...κενοί. Επίσης δεν φαίνεται το tablet μέσω ασύρματου δικτύου, στο δίκτυο των υπολογιστών...Μπορώ να το βάλω σε ομάδα εργασίας (WIN 7) και γενικά πως θα ανοίγω αρχεία (videos, μουσική) από το δίκτυο στο tablet;

-Θέλω να το κάνω να συνδέεται στο web, μέσω του κινητού μου τηλεφώνου (αφού δε δουλεύει το δικό του 3G). Το tablet έχει επιλογή tethering, και διαμοίρασης wifi σε άλλες συσκευές, αλλά ενώ βλέπει μέσω BT ή Wifi το κινητό μου, δεν συνδέεται με επιλογή για mobile internet (κινητό HTC HD2, Win mob 6.5). Αν περάσω ROM στο κινητό με Android, θα βγάλω άκρη;

Αυτά τα ολίγα για αρχή και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις...


23 Jan 2012, 15:59
Profile

Joined: 18 Jan 2012, 14:57
Posts: 176
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Καλησπέρα.
1. Σιγουρέψου οτι η κάρτα είναι fat32 (μπορείς να την κάνεις και ext4 μιας και το Android είναι linux based). Επίσης σιγουρέψου οτι το tablet διαβάζει κάρτες στα 32GB. Μπορεί να αναγνωρίζει μικρότερες μόνο.

2. Εφόσον έχει θύρα για SIM κάρτα, μπορείς να τη βάλεις και να έχεις και 3G. Αρκεί να το ενεργοποιήσεις από το "Μενού > Ρυθμίσεις > Ασύρματα δίκτυα" και να βάλεις το σωστό APN για την εταιρία της κάρτας που έχεις (π.χ. Vodafone).

3. Φοράει Android 3.2 άρα δε διαβάζει εξωτερικούς δίσκους, λυπάμαι.

4. Για να δεις έναν κοινόχρηστο φάκελο ή υπολογιστή στο δίκτυό σου, μπορείς με τον ES File Explorer. Αν θες να κάνεις το tablet διαθέσιμο στο υπόλοιπο δίκτυο μπορείς να το πετύχεις με το DavDrive. Και τα δύο δωρεάν στο Android Market.

5. Αν περάσεις Android ROM άνω του 2.3 στο HD2 θα τα καταφέρεις.


23 Jan 2012, 16:31
Profile

Joined: 23 Jan 2012, 13:22
Posts: 6
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις...

Έβαλα τη SIM κάρτα, αλλά δεν είδα να ενεργοποιείται κάτι στα "Δίκτυα"...Υπάρχει πιθανότητα να μην υπάρχει στο εσωτερικό το αντίστοιχο εξάρτημα και η σχισμή της κάρτας να είναι...διακοσμιτική (για λόγους φρεναρίσματος του κόστους...)

Όσο αφορά το usb, καλά οκ hard drive γιοκ, usb stick όμως μπορεί να παίζει;

Anyway, θα τα δοκιμάσω όλα αυτά που μου προτείνεις και θα επανέλθω δριμύτερος...
Είσαι the best, guru του android...
Ευχαριστώ και πάλι...


23 Jan 2012, 20:15
Profile

Joined: 18 Jan 2012, 14:57
Posts: 176
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Όντως η θύρα της SIM μπορεί να είναι διακοσμητική. Συνήθως στα tablet δεν είναι αλλά εδώ μιλάμε για ειδική παραγγελία από το Πλαίσιο.

Σχετικά με τα USB: Συνήθως οι θύρες στα tablet δεν είναι host. Σε τι θύρα το συνδέεις; Αν είναι κανονική USB τότε μπορείς να βγάλεις άκρη αλλά αφού μου λες οτι έχει βάλει αντάπτορα, μάλλον δεν ισχύει.


24 Jan 2012, 10:31
Profile

Joined: 23 Jan 2012, 13:22
Posts: 6
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Σε ευχαριστώ κατ' αρχήν για την ενασχόλησή σου και τις απαντήσεις...

Η θύρα που έχει το συγκεκριμένο tablet είναι micro usb και όταν συνδέσω σε αυτή καλώδιο συνδεδεμένο με το pc, όπως σου έγραψα και πιο πάνω, το "βλέπει" σα σκληρό δίσκο και μπορώ να διαβάσω τα αρχεία, να μεταφέρω videos, εικόνες, ebooks, κλπ. Αλλά όταν συνδέω μέσω αντάπτορα (male micro usb->female usb), το usb stick, δεν το βλέπει, πιθανότατα επειδή όπως σωστά είπες η θύρα δεν είναι host...

επί τη ευκαιρία να ρωτήσω, βρήκα σε κάποιο φόρουμ, διαδικασία rooting για το συγκεκριμένο tablet, την οποία μάλιστα έχει κάνει Έλληνας, σε συνεργασία με κάποιον από Ασία, να το προσπαθήσω και τι οφέλη θα έχω πρακτικά από αυτή τη διαδικασία στο 3.2; Ρωτάω επειδή το tablet είναι καινούργιο και με το rooting, αν γίνει "στραβή", θα χάσω την εγγύηση...
Υπάρχει τρόπος να κάνω baskup ή και restore στο tablet, ώστε να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση, αν πάει κάτι στραβά;

Συγνώμη που σε σκοτίζω, αλλά είμαι κάπως πνιγμένος...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...


24 Jan 2012, 14:14
Profile

Joined: 18 Jan 2012, 14:57
Posts: 176
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Είμαι καμμένος φορουμάκιας δε με ενοχλείς! Χαχαχα!

Για το USB: Πολύ σωστά τα λες. Έτσι είναι τα πράγματα.

Για το root: Μερικές διαδικασίες root έχουν και unroot script για να το επαναφέρεις. Δώσε μου αν θες το link να δω τη διαδικασία. Έχω κάνει root σε 5-6 συσκευές με επιτυχία και διαφορετικούς τρόπους.


24 Jan 2012, 14:57
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.