View unanswered posts | View active topics It is currently 28 Mar 2024, 19:45

Forum rules


Παρακαλώ μην χρησιμοποιείτε GREEKLISH ή ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ FORUM ,ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΣΗ - ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ STICKY TOPIC ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗΣ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ TOPIC ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ.



Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
 Turbo-X Tablet Hive 
Author Message

Joined: 23 Jan 2012, 13:22
Posts: 6
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Όπως και να έχει εγώ νιώθω υποχρεωμένος και δε το λέω ελαφρά...γιαυτό και σε ευχαριστώ πολύ, όσο κουραστικό κι αν ακούγεται...

Ορίστε το link που σου ανέφερα, εσύ σαν πιο ειδήμων, ίσως καταλάβεις κάτι καλύτερα και βοηθηθούν κι άλλοι εδώ μέσα, εκτός από εμένα...

http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1407234


24 Jan 2012, 16:19
Profile

Joined: 18 Jan 2012, 14:57
Posts: 176
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Είναι πάρα πολύ εύκολο και απλό ως διαδικασία, αρκεί να εγκαταστήσεις με επιτυχία τους driver στα windows.
Να σε ρωτήσω κάτι όμως; Γιατί χρειάζεσαι root; Έχεις βρει κάποια custom ROM να περάσεις; Ρωτάω γιατί το root χρειάζεται κυρίως για αυτό. Τα υπόλοιπα προτερήματά του είναι δευτερεύοντα.

Προχώρα αφού το σκεφτείς καλά,με δική σου ευθύνη προφανώς. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Είναι δύσκολο να κάνεις λάθος σε αυτή τη διαδικασία.

Καλή επιτυχία.


24 Jan 2012, 17:20
Profile

Joined: 23 Jan 2012, 13:22
Posts: 6
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Σε ευχαριστώ πάλι για την άμεση απάντηση...Δεν έχω σκεφτεί κάτι συγκεκριμένο για να κάνω rooting εκτός ίσως από μια μελλοντική αναβάθμιση σε ICS, καθώς δεν προβλέπω το πλαίσιο να μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία...

Επί τη ευκαιρία οι εφαρμογές που μου πρότεινες για το δίκτυο είναι οκ, αλλά δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση ακόμα...Ενώ λαμβάνει το tablet ip από το δίκτυο, "βλέπει" τους υπολογιστές του δικτύου καθώς και τους δίσκους σε αυτούς -τους οποίους έχω κοινόχρηστους και με δικαιώματα ανοικτά-, μου λέει πως δεν έχει πρόσβαση, λόγω έλλειψης δικαιωμάτων...
Καμιά ιδέα εδώ; Ξέρω από εμπειρία, οτι τα WIN 7 σου σπάνε τα νεύρα για δικτύωση με οτιδήποτε άλλο εκτός από WIN 7, έτσι το παλεύω ακόμα...

Thanks again...πάντως...


24 Jan 2012, 21:36
Profile

Joined: 18 Jan 2012, 14:57
Posts: 176
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Αν χρησιμοποιείς το DavDrive, στη σελίδα τους έχει πληροφορίες πώς να συνδεθείς: http://www.davdrive.com/.

Αν χρησιμοποιείς το ES File Explorer μπορείς να πας στην καρτέλα "LAN", μετά "Μενού > Νέο > Διακομιστής" και να ορίσεις χειροκίνητα την IP του υπολογιστή σου, όπως και τη διαδρομή του φακέλου που έχεις κοινοποιήσει, αλλά και το username και password αν υπάρχουν.


24 Jan 2012, 23:49
Profile

Joined: 11 Nov 2011, 01:21
Posts: 22
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
καλησπερα χαιρομαι που το τοπικ που ανοιξα φαινεται τοσο χρησιμο για το προαναφερομενο ταμπλετ, cris k οντως οπως λεει κ ο patreas εισαι μεγαλος γκουρου του αντροιντ κ ευτυχως για εμας που σε βρηκαμε!!μαλλον εγω το πηρα πιο γρηγορα γιατι εχω ρωτησει για την σιμ κ μου ειπαν οτι ειναι διακοσμητικη δυστυχως κατι που εγραψα για φαουλ στην αξιολογηση για το ταμπλετ.λειπει λεει το mojule αν θυμαμαι καλα κ δεν συμφερει να το βαλεις ετσι οπως ειναι τωρα.τοτε γιατι την βαζετε??φιλε πατρεα την 16 καρτα την βλεπει κανονικα εμενα usb ktl δεν αναγνωριζει δυστυχως.φιλε κρις το λινκ για το ροοτ που σου εδωσε ο πατρεασ μπορει να σου φαινεται κ φυσικο ειναι απλο εμασ ομως οχι :shock: :shock: :roll: :roll: ειναι ευκολο για εσενα να μας κατευθυνεις λιγο στα ελληνικα????να μας πεις την δαδικασια αν γινεται??


25 Jan 2012, 06:16
Profile

Joined: 18 Jan 2012, 14:57
Posts: 176
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Ας ανακεφαλαιώσουμε:

1. Σχετικά με την sd card: Το λύσαμε το θέμα, διαβάζει έως 16GB, σωστά;
2. Σχετικά με τη θύρα SIM: Το tablet είναι παραγγελία του Πλαισίου από την Κινέζικη εταιρία όπως είδαμε. Ο κατασκευαστής δεν κάθεται να φτιάξει δύο πλαίσια (ένα με SIM και ένα χωρίς) και το Πλαίσιο προφανώς για να μειώσει το κόστος (το module της SIM κάρτας ανεβάζει το κόστος της ταμπλέτας κατά 100 ευρώ), τους ζήτησε να μη βάλουν το module, όμως η σχισμή υπάρχει.

Δεν πειράζει όμως, το θεωρώ περιττό προσωπικά γιατί μπορείτε να κάνετε το Android κινητό σας WiFi Hotspot και να του δώσετε ίντερνετ από εκεί. Το ίδιο πράγμα είναι.

3. Σχετικά με τις οδηγίες: Θα δω αν μπορώ να μεταφράσω το word αρχείο και θα σας το στείλω με pm. Fair enough? Μόνο μια χάρη θα ήθελα. Μπορεί κάποιος να καταγράψει τη διαδικασία με βίντεο στον υπολογιστή του, γιατί μου αρέσει να κάνω βίντεο οδηγούς στο YouTube: http://www.youtube.com/user/Soulander


25 Jan 2012, 10:45
Profile

Joined: 23 Jan 2012, 13:22
Posts: 6
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Φίλε Chris γεια χαρά και πάλι...

Από ότι βλέπεις και διαβάζεις...είμαστε τουλάχιστον...2 που κρεμόμαστε από τα...δάκτυλά σου στο πληκτρολόγιο...

Όπως και να έχει το ότι έχεις ασχοληθεί τόσο πολύ με τους...ολίγον άχετους, δείχνει τουλάχιστον...μεράκι. Ευχαριστούμε...

Όσο αφορά το δίκτυο, το μόνο που κατάφερα να κάνω είναι να βλέπω αρχεία που είναι στο φάκελο Public, δηλαδή στον κοινόχρηστο φάκελο δικτύου...Βέβαια με το Davdrive συγχρόνισε, αλλά απομακρυσμένα μέσω κάποιου file explorer, τα αρχεία εμφανίζονται στο lan, μόνο μέσω του public folder, ανεξάρτητα αν του δίνω εγώ ip, ή λαμβάνει μόνο του από το wifi router, όπως και να έχει βλέπω τα drives, αλλά δεν έχω πρόσβαση σε αυτά, λόγω έλλειψεις δικαιωμάτων...ΟΚ, no problem, προς το παρόν, μεταφέρω ότι θέλω να δω στο tablet, στον κοινόχρηστο φάκελο του δικτύου και παράλληλα, το ψάχνω για λύση...
Στο θέμα του 3G, για καλή μου τύχη το έλυσα με...καραμπόλα....
Έτυχε να έχω ένα Huawei ideos X3 με Android v2.3 (Gingerbread) και έκανα wifi tethering τη συνδεση 3G, μέσω αυτού στο tablet...Απλώς, μέχρι να "φορτώσω" και κάποια Android Rom, στο HTC HD2, αναγκαστικά θα κυκλοφορώ με το...κινεζάκι (αν θυμάμαι καλά...)
Στο θέμα της SD κάρτας, τι να πω δεν ξέρω...την 32GB, όντως δεν τη βλέπει, αλλά και μία 2GB, που φορμάρισα σε FAT32, πάλι δεν την είδε...Εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά,...μέχρι τα οικονομικά να μου επιτρέψουν την αγορά μιας SD 16GB, οπότε και θα επανέλθω...Αν υπάρχει καμιά ιδέα, να βολευτώ έστω με την 2Gb ή μια 8GB που έχω, είμαι όλος αυτιά, ή μάλλον ...μάτια...
Πάντως θα ήταν ευχής έργο αν υπήρχε μια λεπτομερή επεξήγηση στο θέμα του...rooting, στο εν λόγω tablet, για ...μελλοντική χρήση...

Πάντως όπως και να έχει, στο ξαναλέω φίλε Chris, είμαστε υπόχρεοι...

Υ.Γ.: Πολύ cool, το link που μας παρέθεσες και δεν το είχα υπόψη...Εννοείτε ότι μπήκε ...στα "Αγαπημένα"...


25 Jan 2012, 14:23
Profile

Joined: 18 Jan 2012, 14:57
Posts: 176
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
Είναι πολύ σπαστικά αυτά τα windows :twisted:
Μπορείς να κάνεις και άλλους φακέλους public και να κάνεις τη δουλειά σου (ή να το γυρίσεις σε ubuntu! :mrgreen: ).

Η καλύτερη λύση για 3G είναι το WiFi tethering. Σωστός!

Αυτό με την sd δεν μπορώ να το καταλάβω. Δοκίμασε να τη φορμάρεις και σε fat16 και αν μπορέσεις σε ext4 (είναι ένα από τα format του linux αλλά δε θα σου το βλέπει το windows pc σου.)

Ο οδηγός σχεδόν τελειώνει. Έχει αρκετά βήματα αλλά είναι απλά.


25 Jan 2012, 14:39
Profile

Joined: 11 Nov 2011, 01:21
Posts: 22
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
φιλε πατρεας εγω αυτην εβαλα κ την βλεπει κανονικα χωρις να κνω τιποτα-http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.556033....σχετικα φθηνη σε σχεση με αλλες ειναι κλασσ4 βεβαια αλλα ειναι οκ.γνωμη μου!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΡΙΣ Κ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!


26 Jan 2012, 06:16
Profile

Joined: 11 Nov 2011, 01:21
Posts: 22
Post Re: Turbo-X Tablet Hive
ΛΙΝΚ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.556033


26 Jan 2012, 06:17
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.